Perjantaina 19. helmikuuta 2010
Pimp my mysli
Kevättalven kirkas auringonpaiste (joka tänään on vaihtunut taas lumipyryksi…) on jälleen riehaannuttanut sisäisen hippini ostamaan kaupasta erilaisia jyviä ja siemeniä ja muutakin terveellistä sapuskaa. Eilen söin pitkästä aikaa iltapalaksi vanhaa suosikkiani, paahdettua ruisleipää ja avokadoa - viime talvena raskaana ollessani en olisi mitään muuta syönytkään. Mysli on samaan tapaan kausiluontoinen juttu, välillä voisin ahmia sitä vaikka kuinka paljon ja yhtäkkiä se alkaa taas tökkiä. Nyt on jälleen myslikausi meneillään.
Meidän Pariisin Annan (ja hänen mainion kirjansa) innoittamana olen alkanut tehdä myslini itse. Jokainen uusi satsi on askel kohti entistä täydellisempää mysliä. Syön myslini maustamattoman (luomu)jugurtin ja tuoreiden hedelmien (esimerkiksi päärynän tai banaanin) kera, joten olen koostanut myslini sen seuralaiset huomioon ottaen. Olen myös esteettisesti viettelevän ruoan ystävä, joten ei ole ollenkaan pahitteeksi, että mysli näyttää hyvältä (sekä purkissa että lautasella).
Tämänkertainen myslini koostuu seuraavista aineksista:
spelttihiutaleet
kaurahiutaleet
kurpitsansiemenet
pinjansiemenet
auringonkukansiemenet (ostin sekoitusta, jossa oli kaikkia kolmea edellämainittua jyvää yhdessä)
pekaanipähkinät
goji-marjat (etsin vaihtelua perinteisille kuivahedelmille ja sorruin trendihippeilyyn - nuo maistuvat yllättävän hyviltä ollakseen kovasti terveellisiä)
Vasaroin pähkinät pienemmiksi paloiksi ja paahdoin koko satsin marjoja lukuunottamatta uunissa. Paitsi maku, myös tuoksu paranee paahtamisesta. Kokemuksen perusteella olen huomannut, että syön myslini mieluiten aika hienojakoisena, annoksessa kun on kuitenkin aina niitä tuoreita hedelmiä isompina paloina.


Lauantaina 20. helmikuuta 2010 klo 22:09
Nam, näyttää herkulliselta! Myslissä paras juttu onkin just se, että aina voi kehitellä uusia sekoituksia!
Gojit on muuten aika hyviä. Vaikka trendihippejä eineitä ovatkin! ;)
Lauantaina 20. helmikuuta 2010 klo 23:12
Pinjansiemenet ovat yllättävän hyviä myslissä - ne tosin ovat hyviä joka paikassa muuallakin. Mulle on jäänyt ikävä Barcelonassa syömääni tarta de piñonesia, joka oli siellä syksyinen vuodenaikaherkku. Mistähän saisi reseptin?
Sunnuntaina 21. helmikuuta 2010 klo 20:41
muhun lohkas syväl oman myslin tekeminen.. muutama kysymys kuitenkin:
kun sanot et paahdat kaiken paiti marjat ni miten sä paahdat ne? uunis, pannul, kui kuumas kuin kauan..? ja kuin kauan tollanen mysli kestää eli säilyy jos sitä ei syö samassa?
mulla on goji-marjoihin aika suhde ku olen kans aika altista kauraa kaikil trendeil tai sillee et ku joku jossain kehuu ni mä oon kans heti kulmil ja osottaas kiinnostusta. ne on ihan kivan makusii ja sillee.. muhun yleensäki vetoo kuivatut marjat ja hedelmät sillee koostumuksensa puolesta ja ansiosta.
Sunnuntaina 21. helmikuuta 2010 klo 21:04
Mä kippaan kaiken uunipellille ja laitan 200-asteiseen uuniin siihen asti, että hiutaleet alkaa vähän ruskistua ja siemenet napsuu. Annan kirjan reseptissä mukaan sekoitetaan vielä hunajaa ja fariinisokeria, tulee vähän makeampaa. En osaa sanoa, miten kauan säilyy, kun mulla se loppuu yleensä aika nopeasti.
Torstaina 25. helmikuuta 2010 klo 17:08
Aah, varmaan pakko tehdä pähkinäversio tästä aamujogurtin kaveriksi….
Sunnuntaina 28. helmikuuta 2010 klo 17:19
Mun myslissä on siemeniä JA pähkinöitä, uusimmassa erässä pekaanipähkinöiden tilalla on cashew-pähkinöitä. En oikein osaa sanoa, kummat toimivat paremmin.
Keskiviikkona 3. maaliskuuta 2010 klo 14:12
[…] Then I just accidentally ran in the article about pine mouth — curiously pine nuts can cause this funky taste distortion to some people. Not all pine nuts do it — nor all people do get the symptoms. It takes usually 1 to 3 days from the ingestion of the nuts for the symptoms to appear — and from few days to couple of weeks for them to disappear. On Saturday I made a delicious side dish with roasted pine nuts, spinach and garlic. And on Sunday I followed the example of Anu and whipped up a homemade nut müesli, containing pine nuts among everything else. These nuts are from different sources so I can’t be sure which ones caused it. […]