Keskiviikkona 9. syyskuuta 2009
Syksyn väri-inspis
Alkusyksyn väri-inspiraationa toimii tämä keittiön pöydälle sattumalta rakentunut sommitelma:

(Karviaiset olivat hyviä, ne syötiin jo. Punainen Pantone-muki on miehen, mulla on harmaa, Cool Gray 10 C.)
Huomasin vasta valokuvasta, että Henrik Vibskovin Bauhaus-huivi sopii erittäin hyvin yhteen viininpunaisten chinos-housujeni kanssa. Kaapista löytyi myös huivin sävyyn sopiva punainen t-paita. En tykkää tummansinisestä, joten korvasin sen violetilla.

Värit sopivat keskenään yhteen ihan hyvin, mutta… mulle tulee pikkuisen liian värikäs olo. Yritän kuitenkin sitkeästi olla valitsematta mustaa, niin turvallinen väri kuin se onkin. Cool gray hillitsee hiukan väriloistoa, olen jo testannut täydellisen villatakkini tähän vuodenaikaan toimivaksi päällystakiksi:

Katsotaan, onnistunko sinnittelemään ilman sukkia kuun loppuun asti!

Keskiviikkona 9. syyskuuta 2009 klo 23:22
Oi kun mahtavia värejä täällä - niin sun yllä kun pöydälläkin!
Ja on kans aina virkistävää nähdä käytettävän sellaisia värejä, jotka itselle on hankalia: mä en osaa violettia oikein ollenkaan, tummansininen on sit taas ihan mun juttu. Tykkään molemmista sun kombeista tosi paljon: voimakkaat värit voivat olla hyvin rauhallisia ja samalla silti intensiivisiä yhdessä, sen nää kuvat hyvin todistaa!
Torstaina 10. syyskuuta 2009 klo 0:45
täällä espanjassa olisit tuolla värikoordinoinnilla täysin katu-uskottava :) hienoa, että käytät rohkeasti myös värejä!
Torstaina 10. syyskuuta 2009 klo 9:26
Anna, violetti ja punainen yhdessä tuntuivat olevan jotenkin liikaa, kun vaatteet olivat mun päällä, tuossa kuvassa ne vaikuttavat jotenkin hillitymmiltä.
Tuo villatakki on muutaman vuoden takaista Marimekkoa ja olen pitänyt sitä enimmäkseen mustien vaatteiden kanssa, mutta oikeastaan se toimiikin paremmin vähän värikkäämmässä seurassa.
juanita, mä olen ostanut Espanjasta (lähinnä Barcelonasta) paljon vaatteita, mutta enimmäkseen mustaa… vaikka olenkin huomannut, että värejä on sielläpäin tosiaan paljon tarjolla ja ihmiset käyttävät niitä, ihan eri tavalla kuin täällä Suomessa. On mulla yksi Barcelonasta ostettu oranssi raakasilkkimekko, mutten ole koskaan käyttänyt sitä. Se tosin onkin sellainen “erityiseen juhlaan”-tyyppinen vaate.
Torstaina 10. syyskuuta 2009 klo 10:02
joojoojoo huippuyhdistelmiä!
ja ihanaa ettet ole käyttänyt mustaa, mun silmääni se ei ollenkaan toimisi noiden kanssa. monesti jos kirkkaiden vaatteiden päälle vetäisee mustan neuletakin tms, vaikutelma on sellainen “jaahas”… tai siitä tulee sellanen olo et rohkea yritys, joka jää puolitiehen.. plusmiinusnolla. kirkkaat värit ja musta -yhdistelmässä on muutenki jotain ongelmallista mulle, et se näyttää jotenkin halvalta tai teiniltä, ei tietty AINA, tykkään esimerkiksi printeistä, joissa kirkkaita värejä/kukkia/kuvioita on räiskitty mustalle pohjalle.
bauhaushuivi on mahtava! i
Torstaina 10. syyskuuta 2009 klo 10:57
Samaa mieltä kuin Elina, en tykkä mustasta kirkkaiden värien päällä, jotenkin siitä tulee sellainen “täti irrottelee” -olo, tai vähän tunkkainen.
Mutta asiaan: Tykkään molemmista sovelluksista, sun yllä just nuo värit ovat kauhean luonteva yhdistelmä.
Torstaina 10. syyskuuta 2009 klo 16:47
Ihan täydellinen asu! Ja tuo sun uusi täydellinen villatakki on täydellinen. Mäkin haluan, tosin itselleni tartten ruskean, semmoinen syvä, hiukan punaiseen vivahtava ruskea. Mutta ei missään nimessä kupari. Hankalaa.
Ja voisiko joku kertoa että mistä tämä johtuu. Kommentoin joka päivä ainakin viittä blogia ja luen ainaskin sataa (!?), mutta en voi edes mennä bloggerin sivulle kun tulee kamala oman blogin kirjoitus plokki?!
Torstaina 10. syyskuuta 2009 klo 19:11
Kiitoksia kaikille kehuista!
Elina, mustan suurkuluttajana mä olen mieltänyt mustat neuletakit jne niin, että ne tasapainottavat muuten “liian” värillistä asukokonaisuutta. Toimii erityisesti silloin, jos kengät ovat mustat. Mutta toki se on myös turvallista.
Kirkkaat värit ja musta toimii kyllä huonommin niin päin, että vetää värillistä mustan päälle.
sugar kane, ehkä siitä tosiaan tulee vähän sellanen turvavillatakki-fiilis. Mä kuitenkin väitän, että se on enempi kiinni siitä, mitä muita osia kokonaisuudessa on.
Kata, tuo väri kuulostaa siltä, että pitäisi neuloa itse… lankakaupasta olisi varmaan helpompi löytäää punaruskeaa kuin vaatekaupasta.
Kirjoitusblokki pahenee yleensä sitä mukaa kuin aikaa edellisestä kirjoituksesta kuluu… ehkä sun pitäisi tempaista viikonloppuna joku reteä kännibloggaus niin saisit taas hommasta kiinni?
Perjantaina 11. syyskuuta 2009 klo 10:10
oi, mä niin haluaisin nähdä sut noissa, mutta vanhana mustiinpukeutujana tajuan kyllä “liian värikkäänä” olemisen. olo kuin huutomerkillä… mutta silti, asut ovat ihania!
Perjantaina 11. syyskuuta 2009 klo 10:13
Sulla on ollut viime aikoina mielettömän ihania asupostauksia:) Näistä tykkään enemmän tosta ensimmäisestä, jossa on violettu neuletakki. Värit hehkuu ainakin kuvassa tosi kauniina, eikä yhtään liian värikkäinä!
Perjantaina 11. syyskuuta 2009 klo 16:02
Hyvä idea! Mutta nyt mä sainkin aikaiseksi polkata, inspiroidun niin Minhin postauksesta.
Perjantaina 11. syyskuuta 2009 klo 18:00
stellagee, kiitoksia! Ehkä vielä joskus uskaltaudun ulos värikkäänä.
Karin, kiitoksia sullekin!